Nyår – kan vi ha knapphålsblomma till nyårsfesten?

Fråga:
Jag och fyra killar har planerat en liten nyårsfest.

Inget märkvärdigt men jag tänkte som en kul liten gest ge de varsin blomma att ha på kavajslaget på nyårsafton (jag kommer dock ej ha någon blomma).

Jag vet att det brukar vara på bröllop och så men blir det helt fel ändå?

Svar:
Det är en lite omdiskuterad fråga. En blomma i knapphålet på kavajslaget är mest vanlig vid bröllop.

I äldre filmer, i Frankrike förr och som engelsk gentleman kunde blomman finnas med vid andra tillfällen, men i Sverige är detta mycket ovanligt.

I ert fall kommer samtliga killar bära en blomma och ni gör det till något kul.

Så vill påstå, det är en jättetrevlig idé som ni ska fullfölja.

Men varför inte en blomma till dig själv?

Klicka här för att läsa fler inlägg om coursage (blomma i knapphålet) >>

Mats Danielsson, Etikettdoktorn

0 Taknar kring “Nyår – kan vi ha knapphålsblomma till nyårsfesten?

  1. Hej!

    Klart att man skall en blomma i kavajslaget, oavsett situation, jag hade det vid ett barn dopp därigenom visade jag ett engagemang.

    Hälsar/Thomas

    1. Etikettdoktorn skriver:

      Tack för din kommentar. Vilket inte innebär att det är korrekt med knapphålsblomma, men visar att man kan avvika från etiketten. Världen går ju inte under för en liten blomma…. Men jag kan enbart ge rätta svar här, inget eget tyckande.

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *