Kan jag ge en elegant doppresent i efterskott?

Kan jag ge en elegant doppresent i efterskott?

Fråga:

Kan jag ge en elegant doppresent i efterskott?

Ger man doppresent i efterskott, även om man inte varit inbjuden på dopet?

Svar:

Om man vill och känner för det kan man ge barnet en gåva med sig ut i livet, men det är absolut inget som förväntas. Det är korta svaret på din fråga kan jag ge en elegant doppresent, eller namngivningspresent i efterskott. Men låt mig utveckla svaret lite.

Om du vill ge ge en doppresent eller till en namngivning, i efterskott, även när du inte varit inbjuden till dopet (jag skriver enbart dop i resten av svaret men avser även icke religiösa ceremonier). Då är det är helt okej att ge en present i efterhand om du känner att det är en fin och omtänksam gest. Det finns inga krav eller förväntningar på att du ska göra det, just eftersom gåvor i samband med dop är något som främst hör till gästerna som faktiskt närvarat.

Samtidigt, om du tycker att det känns trevligt att uppmärksamma barnet, så är det inget som helst problem att göra det i efterhand.

I mina artiklar framgår det att doppresenter traditionellt är något som gästerna tar med sig, och förr var det särskilt vanligt att faddrar gav till exempel en silversked. Men idag är gåvokulturen mycket friare, och det viktigaste inte är själva tidpunkten utan tanken bakom gåvan.

Det gör att du kan känna dig trygg i att det inte spelar någon avgörande roll om du ger den på dopdagen eller vid ett senare tillfälle, för modern etikett öppnar för båda alternativen.

Samma synsätt stöds i den mer fördjupade informationen om dopets minnesgåvor, där det förklaras att en omtänksam gåva är något som ska spegla omtanke, symbolik och långsiktighet. Där betonas att gåvor aldrig är ett måste, utan snarare ett tillfälle att visa värme när man själv vill.

En present i efterskott kan vara minst lika uppskattad som en present på själva dagen, just eftersom den inte är styrd av plikt utan av frivillig omtanke.

Om vi sammanfattar allt landar jag därför det tydligt i att du absolut kan ge en doppresent i efterskott, även om du inte var inbjuden till dopet. Du gör det bara om det känns naturligt och vänligt från din sida, och du vet att ingen förväntar sig det.

Presenter vid dop handlar om omtanke, inte om formella regler, och det skapar en frihet att göra det som känns rätt i stunden för dig.

Läs mer i min artikel om doppresenter >> >>

Ställ din egen fråga om bemötande eller vett & etikett >>

Etikettdoktorn Mats Danielsson

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *