Artighet – hur hantera glömska vid begravning?

Fråga:
Jag är med i styrelsen för en ideell förening.

Nyligen fick vi informationen från en medlem, att en styrelsemedlem, bosatt i samma region, hade avlidit.

Vederbörande informatör lovade att återkomma med tid och plats för begravningen, så att föreningen hade möjlighet att närvara med en representant eller skicka en blomsteruppsats.

Då cirka två veckor hade gått, kontaktades informatören per mejl med önskemål om tid och plats för begravningen.

Till vår stora bestörtning erhöll vi omgående följande svar: ”Begravningen ägde rum för 2 dagar sedan” !

Vi står nu i en mycket pinsam situation mot den avlidnes familj.

Hur bör vi lämpligen förfara mot dem – blomster eller ett skriftligt beklagande ?

Svar:
Det är alltid tråkigt när sådant inträffar och det är oftast bättre att kontakta anhöriga och be att få telefonnummer till begravningsbyrån.

Just kontakten med anhöriga är det många som drar sig för, men det är inte negativt, snarare blir det uppskattat.

Mitt råd blir att ni helt enkelt ringer till familjen, förklarar och beklagar det inträffade. Ni behöver inte ge några detaljer, utan berätta att ni inte fått kännedom om tid och plats för begravning.

Samtidigt kan ni sända en bukett till familjen och  framföra era kondoleanser.

Ett samtal är oftast mer uppskattat och visar att ni verkligen bryr er.

Klicka här för att läsa min artikel om kondoleanser >>

Etikettdoktorn Mats Danielsson

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *