Fråga:
Jag och mina kollega är studenter som är i uppstarten av ett nytt företag.
Vi försöker komma i kontakt med så många som möjligt i branschen för att lära oss mer genom att boka möten/intervjuer med dem.
Ibland föreslår dessa ett fikaställe eller lunchmöte, ska vi då betala eller åtminstone erbjuda oss att betala för dem?
Gäller detta trots att de har tagit initiativet till att fika/luncha istället för ett vanligt möte på kontor?
Svar:
Eftersom det är potentiella kunder ni kommer att möta blir det därmed också en underförstådd förväntan att ni bjuder, så svaret blir ja på den frågan.
Utifrån detta resonemang får ni se det på två sätt, den ena är givetvis att man inte ska se det som en kostnad utan som en investering i en framtida affär och då tjänar ni på detta.
Men har man en begränsad ekonomi, som i sitt entreprenörskap vill träffa kunder, men inte har råd att bjuda – säg det till den eventuella kunden.
Säg som det är ”vi är ett nystartat företag och tyvärr tillåter inte vår ekonomi oss att bjuda på en lunch”. Många kommer förstå.
Föreslå sedan en alternativ plats eller tid och har ni tur så kommer kunden säga att ”då bjuder jag!”.
En sådan uppriktighet tar ingen kund illa upp för och vill de inte bjuda så accepterar de en annan tidpunkt.
Klicka här för att läsa min artikel om representation >>
Etikettdoktorn Mats Danielsson
Mats Danielsson, Etikettdoktorn
Vill inte vara petig men du menar att ” .. tyvärr tillåter vår ekonomi oss INTE att bjuda på lunch, gissar jag.
Givetvis 🙂