Artighet – vad är korrekt titel, ska man skriva fru eller fröken?

Fråga:
Jag vill gärna använda titel på inbjudningskorten, för att vara lite mer formell och gammaldags. Men jag är osäker på vilka titlar som ska användas. Vad är korrekt att skriva?

Kallas en manlig gäst alltid för herr, oavsett om han är gift eller ogift. Eller skriver man ”unge herr Andersson”, om man bjuder in en ogift man? Om titeln ”unge” skall användas för ogifta män, gäller detta oavsett hur gammal mannen är?

Kallas en ogift kvinna alltid för fröken, oavsett hur gammal hon är?  Eller är det enbart yngre kvinnor som kallas fröken?

Används titeln ”fru” enbart om kvinnan är gift?
Skriver man ”herr Andersson och fröken Svensson” om man bjuder in två personer som bor tillsammans (sambo) utan att vara gifta?

Är det korrekt att använda titeln ”fröken” på en kvinna som har en pojkvän, eller är det bara singel-kvinnor som får kallas för fröken?

Om personen har barn eller inte, är det något som påverkar val av titel?

Skrivs titel med stor eller liten bokstav?

Svar:
Att skriva den typen av titlar idag är inte särskilt vanligt och då tilltalet får anses vara förlegat. Jag ser ingen funktion för detta 2017.

Men det är fritt att avgöra för var och en givetvis, men det blir ingen annan effekt än att du ses som gammaldags.

Tilltalet ”herr” kommer från ordet härska (medeltiden) och det var endast riddare eller manliga medlemmar i kungahus som tilltalades så.  Tänk på tilltalsordet ”mister” i engelskan, det kommer från ”master”. På 16- och 1700-talet var det adelsmän som tilltalades med ”herr” i Sverige.

Så ”Herr” tilltalades du med oavsett ogift eller gift.

Vi kan konstatera att en man ansågs ”härska” vare sig han var gift eller inte, en kvinna uppnådde en social status genom att bli hustru och fick en formell titel som fru.

Endast den som var gift blev fru och fick du barn förutsattes du vara fru. En ogift mor var inte mycket värd och ingen fru.

Man skrev ”Herr Direktören och Fru Evald Lagesson”, båda med inledande versal.

Ska du idag skriva till ett sammanboende par, får det bli Herr och Fröken.

Klicka här för att läsa min artikel om tilltal och presentation >>

Etikettdoktorn Mats Danielsson

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *