Duka – vad är rätt och vad är fel när man dukar ett bord rätt?

Fråga:
Jag blir lite förvirrad när jag ser alla dessa moderna vett och etikettsböcker och till och med undervisningsmaterial inom ämnet servering. Mina frågor är:

Hur ser en korrekt uppdukning av dessertbestick ( gaffel och sked) ut?? Jag har lärt mig att skeden ligger över gaffeln, skedskålen vänd mot gaffelsidan Så har jag dukat i alla år och även lärt mina elever så men tittar man i böcker, tidningar och på bilder idag så ställer man sig frågan… Är detta korrekt eller ej.

Slår man på nätet får man 50% åt ena hållet och 50 % åt andra hållet. Vad är rätt?

Nästa fråga gäller glasens placering vid middag med viner. Jag är lärd att sista glaset i måltiden står mitt i kuvertet, alltså i mitten av tallriken, detta för att bl.a underlätta påfyllning av glas från flaska av servisen och samtidigt tala om för gästen att sista drucken serveras. Hur är det med det?

Hur är det med kuverttallriken? Ska den dukas av innan desserten eller inte? Gamla böcker gör gällande att den dukades av innan desserten, som ofta bestod av frukt som skulle skäras med kniv, för att inte repa tallriken som ofta var gjord av guld/mässing eller liknande. Den var mao en skryttallrik för rika människor. Andra alternativet som påstås anses modernare är att den talar om för ev talare vid en middag att sista varma rätten är serverad så nu kan man hålla tal utan att ”ställa” till problem för köket. Vad är ursprunget till kuverttallriken?

Svar:
Det var många frågor men vi tar dem var för sig.

Dessertgaffelns ursprung var franska desserter och kladdiga kakor. Därmed har den blivit ”finare” i sin status och den ska vara först använd av de två om man är ”etikettsivrare”. Men du har rätt, skedskålen ska vändas mot gaffelsidan och den ska ligga överst. Titta på en bild från Nobelfesten så ser du den dukningen.

Sista glaset i måltiden, med det avses huvudrätten, placeras i mitten. Helt korrekt av dig, det också.

Kuverttallriken – kommer från franskan courvir = täcka över. Man dukade i förväg och täckte därefter över det dukade bordet, med kuverttallriken framme, med ett bordstyg. Ursprunget är från den tid vi inte hade servetter, vi hade ett underlägg istället för tallrik, en brödtallrik som sög upp sovel. Denna brödtallrik sägs vara förebilden till vår kuverttallrik och syftet är att gästen aldrig ska sitta med ett tomt kuvert under maten. Sedan kan det komma mängder med historier om fruktallrikar och att inte repa tallrikar samt ge talaren en vink om när det är dags, samtliga har säkert sin funktion men faktum kvarstår, kuverttallriken dukas av innan desserten.

Klicka här för att läsa min artikel om bestick >>

Mats Danielsson, Etikettdoktorn

0 Taknar kring “Duka – vad är rätt och vad är fel när man dukar ett bord rätt?

  1. Fredrik skriver:

    Hej, Jag är ute och googlar runt lite och fick upp detta inlägg. Jag har en fråga och jag vet inte tll 100% att du kan svara. Men jag skall öppna en resturang, och jag undrar hur stor plats behöver man per person vid ett bord? Hur skall jag kunna räkna ut så att så många får plats som möjjligt, fast de inte trängs? För mig så har man bara en tallrik , men nu när det är resturang så måste man tänka på lite mer, har du lite tips på hur stor plats man behöver? Ink stolplats. svara gärna via mail.

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *