Fråga:
Jag har några frågor om etikett. Jag bor inte i Sverige:
Finns det någon ritual innan man börjar en måltid? Är det okej att tacka nej till mat? Är det okej att ta en andra portion? Är det okej att lämna mat på tallriken, eller ses det som negativt? Är det okej att göra ”mums”-ljud efter måltiden? Finns det några saker som verkligen ses som fel när det kommer till middagar? Ger man dricks till taxichauffören och hur mycket i så fall? Ses den engelska ”två-finger-gesten” okej i Sverige?
Svar:
Det finns flera olika traditioner. Kort sammanfattning av din första fråga. Först hälsar värdinnan välkommen till bordet, sedan sätter man sig inte före värdparet, man dricker endast av vatten och äter av brödet, lägger servetten i knäet och dricker inte av vinet. Värden hälsar välkomna, värdinnan börjar äta eller säger varsågod. Då kan man börja äta.
Här kan du läsa mer om etikett innan du går till bords >>
Om värdparet erbjuder en andra portion är det helt i sin ordning. I de flesta fall förväntas du ta mer mat.
Det är okey att lämna mat på tallriken, även om det bästa är att aldrig ta för sig mer än man kan äta upp.
Här kan du läsa om tips vid middagsbordet >>
”Mums-ljud” eller andra läten ska man alltid undvika vid ett svenskt middagsbord.
Det finns många saker som kan bli fel vid en svensk middag, men i de flesta fall är vi överseende med misstag.
Här kan du läsa 10 tips för bra bordsskick >>
Du kan ge dricks till taxichauffören om du är nöjd med servicen. I de flesta fall avrundar man uppåt.
Klicka här för en guide till dricks i Sverige >>
Den engelska V-gesten ses som ett tecken på seger (från V som i victory). Inget som används i middagsbruk, men som inte heller ses som oförskämt.
Mats Danielsson, Etikettdoktorn