Bordsskick – kan man ställa tombuteljen upp och ned i en ishink?

Fråga:
Vill bara ställa frågan om hur man placerar en tom vinflaska i en ishink. Jag har hört att det inte är ok att vända den upp och ned.

Svar:
Den placeras rättvänd i ishinken. Däremot känner jag inte till om det finns något direkt ”fel”, förutom att det inte ser snyggt ut, om den ställs upp och ned.

I andra länder kan det förekomma att t.ex ett snapsglas upp och ned visar att man är missnöjd med restaurangens servering. Men något sådant har jag aldrig hört om ishink och vin.

Klicka här för att läsa min artikel om servering >>

Mats Danielsson, Etikettdoktorn

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *