Bordsskick – ska man hälla på salt/ketchup före eller efter?

Fråga:
Som du skrev i detta inlägg så bör salt eller ketchup(eller annan dylik krydda) frågas om/appliceras innan maten avsmakats för att man förutsätter att maten inte ok redan på förhand.

Men om man efterfrågar något av dessa EFTER att man provsmakat så underkänner man ju fortfarande maten men nu med erfarenhet. Är inte detta på något sätt värre egentligen?

Om jag skulle ta det på förhand så skulle det inte vara skymf mot kocken utan mina personliga generalisering att jag alltid föredrar mer salt och ketchup.

Eller gör jag en enkel sak för komplicerad? Kul med frågan i alla fall!

Svar:
jag har vid ett flertal tillfällen haft denna fråga uppe till diskussion och dilemmat är, precis som du skriver, att saltar du före – då utgår du ifrån för lite salt.

Saltar du efteråt – då fastställer du att det var för dåligt saltat.

Det bästa är alltså att avstå från både salt och ketchup på en privat middag.

På restaurang tycker jag att man kan vara mer tillåtande, där är du en betalande kund.

Klicka här för att läsa min artikel om vett och etikett på restaurang >> 

Etikettdoktorn Mats Danielsson

 

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *