Bröllop – är endast inbjuden till vigseln, ska jag ge present?

Fråga:
Ska på bröllop av ett pensionsmässigt par. Är själv bara inbjuden till vigseln i kyrkan, festen hålls endast för parets barn och barnbarn. Till frågan; Hur gör man med present i detta läge?

Svar:
En present är detsamma som en lyckönskan och därmed inget som krävs – men den blir uppskattad. Om du endast är bjuden på bröllopet tycker jag att du kan göra som du själv känner för – är ni nära vänner så ger du något, är ni mer flyktigt bekanta så hedrar du dem med din närvaro vid vigseln.

Läs mer om presenter

Mats Danielsson, Etikettdoktorn

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *