Fråga:
Ska man köpa bröllopspresent till en som gifter sig när man inte är bjuden till bröllopet?
Svar:
En bröllopspresent är en lyckönskan och saknar därmed koppling till om man är bjuden eller inte. Känner du personerna väl och vill lyckönska dem så ger du en present
Du kan skicka en fråga om Vett och Etikett. Klicka här
Besök gärna vår webbsida www.etikettdoktorn.se , du hittar över 600 artiklar om etiket
Har funderat lite på detta med presenter när man blir bjuden eller inte bjuden till bröllop eller någon annan fest. Presenten utgör ju inte en betalning för inbjudan utan är ju något man ger för att man vill glädja sina vänner vid ett speciellt tillfälle, må det vara bröllop eller 50 års fest. Var och en visar sin uppskattning på sitt eget sätt och efter egen förmåga ekonomiskt.
Blev personligen väldigt glad för en väldigt enkel gåva rent ekonmiskt , men det symboliserade verkligen bandet mellan mig och min vän, en gåva som visade att min hustru nu var en del av den gemenskapen.
//Herr S