Danskt silverbröllop – presenter och kläder. Vet du hur?

Fråga:
Jag har en fråga angående silverbröllop i Danmark. Jag börjar känna mig stressad över hur det går till, för det är bara ett par månader till festen. Jag vet att silverbröllop i Danmark är väldigt stort, större än själva bröllopet. Festen ska vara i 3 dagar, vet inte alls hur det går till. Är det 3 presenter som gäller, 3 festklänningar ??
Jag vill ju gärna inte fråga paret som firar sitt silverbröllop, och jag vill inte göra bort mig på festen.
Hoppas ni vill berättar hur det brukar gå till.

Svar:

Det är ju dansk etikett du frågar om och jag ber även läsarna svara på denna fråga. Jag arbeter inte med en så precis etikett i andra länder. men rent generellt vill jag minnas att du ska vara väldigt fint klädd. Även om en
festen hålls en vardagskväll. Mitt förslag är att du kontaktar danska vänner och frågar, då får du garanterat ett bättre svar.

Men i Danmark är ju silverbröllop stort, så om man tänker på uppvaktningen på morgonen – skulle jag säga fina vardagliga kläder. Gästerna har i princip inte har blivit inbjudna till morgonkaffet från silverbrudparet, men gör som parets familj,  de har inga gåvor med sig då. 

Däremot är det  normalt att äta frukost ett par timmar, men några av gästerna måste också fortsätta att arbeta. Det är sämre att stanna hela dagen, eftersom paret vanligtvis måste hålla den stora festen på kvällen. De av de gäster som är inbjudna till kvällen,  ger paret en gåva där.

Men jag ber läsarna av denna blogg kommentera – så blir det kanske ett bra svar. Vad vet ni?

Du kan skicka en fråga om Vett och Etikett. Klicka här 
Besök gärna vår NYA webbsida
www.etikettdoktorn.se , du hittar över 600 artiklar om etikett och allt om våra utbildningar.

Du är välkommen att lägga till Etikettdoktorn som vän på Facebook

 

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *