Fråga:
Om man dukar med gaffel och sked som efterrättsbestick. Hur ska de läggas ovanför tallriken? Dvs vart ska spetsarna på gaffeln peka och vart ska sked-delen av skeden peka? Vilket av besticken ska ligga överst? (Jag är lärd att man alltid bara får använda gaffeln att äta med, dvs skeden lämnas orörd. Enda undantag om det är efterrättssoppa. Men det hör ju egentligen inte till frågan!!)
Svar:
Efterrättsbestick brukar vanligen utgöras av en dessertsked eller dessertgaffel. Denna placeras vid tallrikens överkant med skedens skaft åt höger, gaffeln åt vänster. Skeden placeras överst och gaffeln närmast tallriken då den har högre status än skeden.
Sedan till detta med sked eller gaffel. Eftersom det i medeltidens Frankrike ansågs fint att äta kladdiga desserter med gaffel, så har det blivit ”regel” inom etiketten. Vill du alltså äta lite ”finare” väljer du företrädesvis gaffel, men… givetvis kan man äta med skeden också. Dessutom, idag spelar det ingen roll hur du gör – man kan gott betrakta det som fritt val. De flesta av oss har ingen aning om dessa gamla regler och därmed har de förlorat sitt syfte.
Klicka här för att läsa hur besticken dukas >>
Mats Danielsson, Etikettdoktorn
Jag tycker den ska vara i munnen. 🙂
Den kommentaren köper jag! Där har du en klockren poäng…. 🙂