Disputation – vad ger jag min son för typ av present?

Fråga:
Jag undrar vad som är lämpligt att ge sonen vid disputationen?

Ingen annan i familjen är akademiker eller har någon högre utbildning.

Svårt att veta vad som är ”lämpligt” och brukligt att ge?

Svar:
En forskare får ofta försumma andra intressen till förmån för sin forskning. Fundera på vad er son tycker om, förutom att bedriva sin forskning. Kanske att resa, läsa, kläder eller avkoppling med sport.  Här vet ni säkert massor av saker om ni tänker efter. Det behöver varken vara dyrt eller extra fint, bättre med personligt och genomtänkt.

Sök efter en present som passar detta, jag har till och med varit med när man givit den nya doktorn en prenumeration på Fantomen!

Ett presentkort på sportaffär, böcker, en navigator om han gillar båtar, en golfklubba om han spelar det eller en resa kanske en hotellövernattning med någon han tycker om. Det finns många exempel, men inget är ”rätt eller fel eller brukligt”.

Blommor, vin eller annan dryck kan vara trevligt att komplettera med och en bukett blommor är fint att ge när han försvarat sin avhandling. När disputationsmiddagen hålls, kan ni ge den lite finare presenten.

Vid hans entré framöver, på parnassen, då han får sin doktorshatt behövs ingen present.

Klicka här för att läsa min artikel om disputation >>

Etikettdoktorn Mats Danielsson

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *