Dop – inbjudan som gästerna ej svarat på

Fråga:
Vi ska ha ett dop och har skickat ut skrivna inbjudningar med posten.
Vi skrev ett Osa datum men det är många som inte svarat hur gör man?
Ska man ringa alla och fråga om de har fått inbjudan? jag tänkte på att breven inte har kommit fram. Vi ska bjuda på buffé efter dopet och det har vi skrivit i inbjudan. Vi måste veta hur många som kommer så vi kan fixa mat till alla. Om gästerna svara efter osa datum kan man då säga till dem ni är välkomna till kyrkan men vi har redan ordat med maten och hur långt innan dopet kan man göra det?
Vi ska laga maten själv utom tårtan den ska beställas, så vi handlar maten ca 1 vecka innan dopet

Svar:
Tyvärr så har inte alla förstått att man ska svara på en inbjudan vare sig man kan komma eller inte. Ett svar ska ske snarast, SENAST datum för O.S.A. Om gästerna inte har hört av sig får man som värdpar utgå ifrån att de inte kommer. Man påminner inte, så ert fall får ni planera utifrån de som anmält sig.

Är det gäster som ni absolut vill att de ska komma, som nära anhöriga, kan ni alltid så en signal och höra om inbjudan kommit fram. Men annars gör man inget alls.

Mats Danielsson, etikett- och bemötyandeexpert
Etikettdoktorn 

0 Taknar kring “Dop – inbjudan som gästerna ej svarat på

  1. Elin skriver:

    Men då kanske de dyker upp i alla fall och så räcker inte maten? Hur gör man då?

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *