Färg på ficknäsduk

Fråga:
Om man vid bröllop som gäst har en mörk rosa slips vilken färg ska näsduken vara i då om man inte hittar samma färg som på slipsen.

Svar:
Vit  ficknäsduk är klassiskt elegant och alltid snäppet finare än en sådan i samma färg.

Med vänlig hälsning
Mats ”etikettdoktorn” Danielsson

Du kan skicka en fråga om Vett och Etikett. Klicka här . För mer info, besök www.etikettdoktorn.se , med över 600 artiklar om etikett och föreläsningar .

0 Taknar kring “Färg på ficknäsduk

  1. Carl Wilhelm skriver:

    Näsduken skall helst inte alls vara i samma färg som slipsen – och under inga omständigheter i samma tyg. Vit näsduk är aldrig fel (om den är i linne) men en färgglad i siden ser onekligen festligare ut.

    Lägg också märke till, att om man bär en näsduk vikt i bröstfickan, skall kanterna – inte vecket – sticka upp ur fickan.

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *