Födelsedag – hur skriver jag för att inte ha fest långt in på natten?

Fråga:
Jag fyller 30 och vill ha ett kalas men är inte riktigt säker på vilket klockslag jag ska ange. Förväntas det mer av mig om jag t.ex. anger kl 16.00, dvs förväntas det dans osv?
Jag funderar på att mest ha en middag med dessert ev lite snacks så som chips. lite mingel både före middagen och efter.

Men om jag bjuder till kl 16, så vill jag inte de ska tro att det ska pågå långt in till midnatt. Bör jag då ange en tidigare tid t.ex. kl 14.00?

Svar:
Det går givetvis aldrig att säga vad människor uppfattar, men skriv på inbjudan vad det blir som ”mingel, snacks och middag”. Sedan bör du ange en start och sluttid, som 16.00-22.30.

Klicka här för att läsa hur man skriver en inbjudan >>

Mats Danielsson, Etikettdoktorn

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *