Födelsedag – om man avsagt sig uppvaktning, ska man då förvänta sig gäster?

Fråga:
Jag har träffat människor som undanbett sig uppvaktning, men sedan blivit besvikna för att ingen kom!

En förvånande inställning kan man tycka, men att tro att en annons om nej tack till uppvaktning, skulle betyda att gästerna ändå kommer verkar osedvanligt korkat! Vad säger du?

Svar:
En man hade annonserat om sin födelsedag och att han undanbad sig uppvaktning – bortrest stod det dessutom. Ingen kom, men hemma satt han och sambon och väntade med både buffé och drycker för allas önskemål.

När han senare på dagen blev uppringd av en arbetskamrat som inte läst tidningen, så undrade mannen om de andra skulle komma lite senare. Ingen kom givetvis! Ingen sa något och varken gäster eller blommor anlände. 

Det hela slutade med att kollegan samlade ihop ett gäng och trots allt slutade berättelsen ganska bra – men det är bara att inse en sak: Vill du ha gäster, skriv, ring, messa eller annonsera, men att avböja är detsamma som att ingen kommer att uppvakta och det ska man inte heller förvänta sig.

Läs mer om att avsäga sig uppvaktning >>

Mats Danielsson, Etikettdoktorn


Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *