Fråga:
Klädval vid ett ortodox grekiskt dop min mans brors barn skall döpas i Grekland, kan man ha bar ärm eller något särskilt att tänka på?
Svar:
Det bästa är om du kontaktar dem som bjudit in dig och helt enkelt frågar. Jag kan inte tänka mig annat än att du kan ha en kort ärm om du är tveksam. Ibland är det bättre att hålla sig till säkra kort.
Läsarsvar, med signaturen ”halvgrekinna” har vänligt nog hjälpt mig med svaret i en kommentar, citat:
”Det kommer folk med korta klänningar också (unga kvinnor med snygga spiror), så tänk egentligen inte så mycket på vad det är för ”hud” du visar, för det spelar ingen roll i Grekland. Själv var jag nervös över om det var okej att ha på sig en kort a-linjeformad klänning med riktigt höga klackar förra sommaren, men jag fick klartecken av min grek-ortodoxa mormor, och det säger väl en del.” slut citat.
Ett varmt tack för hjälpen!
Mats Danielsson, Etikettdoktorn
du kan ha bara armar om du så vill. Det kommer folk med korta klänningar också (unga kvinnor med snygga spiror), så tänk egentligen inte så mycket på vad det är för ”hud” du visar, för det spelar ingen roll i Grekland. Själv var jag nervös över om det var okej att ha på sig en kort a-linjeformad klänning med riktigt höga klackar förra sommaren, men jag fick klartecken av min grek-ortodoxa mormor, och det säger väl en del.
/halvgrekinna
Ett stort tack för ditt kompletterande svar! Jag lyfter upp din kommentar i mitt svar (med referens hit)