Kul att bloggare tagit upp min tråd där jag skriver att ”jag kan ibland med fasa” ser hur andra blandar maten på julbordet”.
Det som är intressant är att kommentarerna handlar om hur just ”den egna” tallriken serveras. Jag struntar blankt i hur folk blandar sin mat på tallriken – om man lagat den själv!
Men att respektlöst ”röra ihop” mat någon annan ägnat timmar åt att laga – det är gillar jag inte och det är det jag ”förfasar mig över”. Det visar att man inte bryr sig ett enda dugg om vad andra gör utan prioriterar sig själv. Om detta är föråldrat synsätt – då vill jag helst backa tiden.
Vill du satsa på dig själv:
Ta tallriken, blanda ihop allt och gå ut i köket och meddela vännen, släktingen, morsan eller din partner att ”bry dig inte – det ska ändå blandas dit det ska”.
Vill du bry dig om andra:
Rekommenderas att äta med njutning, en rätt i taget, smaka av allt och ge beröm åt den som är kock.
OK.
GÅR DET BRA
ATT GÖRA TYP..UNGFÄR
SOM FYRA(4) KINNESISKA ÅRSTIDER??!?
ELLER
ÄR DET MER ETTIKET ATT TA DEM EN & EN??
Säkras att jag kopierar in mitt svar till dig här också annars får jag väl skäl av halva bloggen..
”Hoppas du inte tog illa upp över inlägget, det är ganska skämtsamt menat och framförallt inget illa menat mot dig! 🙂 Jag tycker bara det där uttalande ÄR komiskt, och det står jag benhårt för!
Dock verkar det som om de flesta tycker som mig, att man ska äta i vilken ordning man vill, huvudsaken man njuter av maten! För det är väl ändå den bästa komplimangen till de som lagat den? Att man tycker maten är god och vill ha ut så mycket som möjligt av den?
Om det då innebär att man blandar vissa saker så tycker jag inte det spelar någon roll. Man äter ju för att det är gott!
Rör ihop skiten är väl lite att ta i.. Vi lägger den ju inte i en matmixer direkt… Utan kanske blandar skinka och Janssons. Eller vad det nu är man inte ”får” göra..
Om någon äter den mat jag lagad med god aptit och är mätt och nöjd efteråt då är jag nöjd! I vilken ordning de äter maten är inte det minsta viktigt, huvudsaken att de tycker om den! 🙂
Men så har vi ju konstaterat att jag är helt etikettlös. ;)”
Jag ÄLSKAR dina kommentarer! Herregud, vad tar du mig för – du är ju rena reklampelaren för min blogg, jag borde tacka dig istället. Du har stil, för du tar upp mina åsikter, inte min person. Det är helt ok för mig, men de som kör med påhopp, de ägnar jag inte en enda rad.
Seda har DU tipsat mig om tidigare att man måste ”sticka ut hakan lite”, eller har jag fel? Jag bara lyssnar och lär.
Men du får räkna med att jag ger svar på tal – men det sker med glädje! Så KoM igen, jag tål dina kommentarer, både på gott och ont.
Gör hur du vill, bara kocken blir glad! 🙂
Men visst kan du lägga dem på tallriken samtidigt.
ÄR DET ICKE SÅ ATT
DU FÖRLÄMPAR MATGÄSTEN
MED DIN DJÄVLA REGELBOK
TY
DU SKALL SANNERLIGEN
VETA
OM DET SKULLE VARA ETIK PÅ RIKTIG
SÅ ÄR DET KOCKEN SÅM GÖR TALLRIKSUPPLÄGG
TY
DET FINNS
NÅNTING SM HETTER TRAUMA
OCK
DÅ
ÄR DET UPP
TILL
KOCKEN ATT VISSA VÄGEN I SITT HUS
TY
DU SKALL
SANNERLIGEN VETTA
ATT
MAT ÄR DET INGET SM MAN LEKER MED
TY
DET HANDLAR OM
LIV ELLER DÖD
OCK VET DU ICKE DET SÅ
TA DIN ETIK
OCK
KÖP
EN GLAS KYCKLING
??? Fattar inte ett ord av din kommentar.
För det första måste du ta och lära dig skillnaden mellan orden etik och etikett.
För det andra är det väl ingen kock som lägger upp maten på en tallrik vid julbordet.
Trauma?? Kyckling? Djävla regelbok?
Ja, ja – ordet är fritt!
Haha sikken tur att du tog det så! För det var absolut inte menat som ett otrevligt inlägg! Jag tyckte det hela var så intressant att jag var tvungen att skriva om det själv. :p
Det var mig en lång rad med trevliga komplimanger, jag rodnar ju! Och det är klart jag tar upp dina åsikter vad annars skulle jag ta upp? Jag vet inte ens vad jag skulle ta upp om jag skulle ta upp dig som person eftersom jag inte vet mer om dig än vad som står på din sida här..
Och det är helt rätt, påhopp och korkade kommentarer i stil med den här ovan ska ignoreras, även om jag är usel på sådant då jag finner dom underhållande. De få gånger sådant hittar vägen till min blogg. AV någon anledning är det ovanligt lite troll hos mig, jag tror jag fått rykte om mig att vara rappkäftad. :p
Jajamen! Sticka ut hakan är helt rätt och riktigt! T.om Etikettdoktorn ska ta sig ton med jämna mellanrum tycker jag när hemska ociviliserade bloggare ifrågasätter hans åsikter! 😉
Och om du inte gav svar på tal skulle jag inte kommentera över huvudtaget. Poängen med en diskussion är ju just att få svar på tal! I alla fall i min lilla värld. Så därför får du svar på tal tillbaka också. 🙂
Ja men det är ju det jag säger! Om inte kocken blir glad när jag tycker om maten, då vet jag inte vad jag ska göra för att kocken ska bli glad! Och jag tycker julmat är godast i vissa kombinationer! jag bara MÅSTE ha köttbullar till min Jansson för den blir så mycket godare då! Och lite Janssons på skinkmackan är rent utsagt löjligt gott. Och det ska kocken ta som en komplimang. 🙂
Kopierar min kommentar till Faye’s inlägg och klistar in här.
När barnens pappa jobbade som kock på anrika Sävargården här i stan fick ju vi äta där gratis. Och det stod rader med olika sillar, ål, köttabitar, köttabullar osv.
Min fd svärfar stod som en annan gammal militär och påpekade för var och varannan stackare vilken del av bordet man skulle börja från, för att sen återkomma.
Då julbordet var så poppis var det PACKAT med folk, det var milslånga köer (nåja, nästan) och vem fasen orkar stå där och vänta på sin tur för vilken del i ordningen vet jag inte. Hungrig…trött, varmt,kvavt och trångt.
Jag vill som du sis, sitta i lugn och ro, umgås med mitt sällskap utan att behöva springa upp och ner som en skållad gnu.
Mina barn får ha gaffeln i höger hand, så länge de får in maten i munnen och blir mätta, själv fick jag bannor av min far när jag var liten och hade besticken i ”fel hand”
Och Etikettsdoktorn. Jag vet att mitt ex, tilliga barnens far och hans kollegor INTE ville ha in folk i köket, vare sig för komplimanger eller för klagomål. De ville ha en god hygien vid matlagningen och hur skulle det sett ut om 100 talet personer gång efter annan trampar in för att framföra sin åsikt?
Jag blandar med glädje…iaf de gånger jag är på restaurang och äter julbord. Men även hemmavid och jag vet att även mina syskon, föräldrar, svågrar, svägerskor, syskonbarn och mina barn gör det. Alla äter utan att förfasas hur bordsgrannen har lagt upp det på sin tallrik
Oh
Förlåt, Oh skulle inte alls vara med…vet inte vad som hände.
Borta gör man det som gäller för alla, hemma gör man som man vill.
Jag tycker det är riktigt trist att se folk som inte håller besticken rätt. Att se hur folk lutar sig med ena armbågen på bordet och slevar i sig mat med andra handen är så trist att se på.
Hur man gör hemma, bryr jag mig inte om, men ute så vore det ju trevligt om man använder en gemensam syn på det hela.
Antar att jag är stockkonservativ och helt förlegad men det är så jag ser på saken.
Skriver till herr S som jag gjorde i min blogg:
Det där har jag svårt att förstå ärligt talat. Ser trist ut? Hur orkar man bry sig om hur andra människor håller besticken när man är på något så trevligt som en julmiddag?
Ska jag behöva i stort sett plåga mig igenom en måltid för att vissa personer tycker det ser trist ut för att jag håller gaffeln i höger hand så jag kan njuta av maten?
För det ÄR så illa med mig! Jag kan med nöd och näppe, och det menar jag verkligen, skära maten på ”korrekt” sätt, och nåde den som talar till mig då, för mitt humör har en otroligt kort stubin då eftersom jag har otroliga motorikproblem med vänsterhanden, och måste koncentrera mig med tungan mellan tänderna för att det ska gå bra. Ska jag sedan sitta så en hel måltid så resulterar det i att alla får en grinig och otrevlig bordskamrat och DET tycker jag är hundra gånger tristare än att någon har gaffeln i ”fel” hand!
Och kära syster Yris, att vi delar syn på det hela förvånar mig inte det minsta. 😉 Jag hade dock turen att få äta som jag ville även som barn då min kloka mor såg hur helsikes svårt jag hade det när jag satte nånting i vänsterhanden. Visst, det försöktes förstås att lära mig att äta på ”korrekt” sätt, men det gavs upp då maten hade en förmåga att hamna på bordet eller på golvet istället för i munnen.. Och hur kul är det för någon?
För den som händelsevis inte vet hur man begår ett julbord, anbefalles Tore Wretmans ”Svensk husmanskost” till läsning. Där finns en mycket pedagogisk och klargörande redogörelse för hur man bär sig åt.
Det är för övrigt en mycket besynnerlig åsikt, att det är vars och ens ensak hur man beter sig i andras närvaro. Detta är ett imperialistiskt synsätt, där man sätter sig själv i universums centrum och reducerar alla andra människor till ovidkommande statister. Det är inte svårt att föreställa sig, vad resultatet skulle bli, om alla betedde sig på ett sådant sätt.
Klart man måste äta maten i en viss ordning.
Tänk om alla skulle köra som dom vill.