fråga:
Hur ska jag tonka? Har ett barn, som har 8 kusiner i 3 familjer.
Varje jul ger mitt barn bort 8 paket, (ett till varje kusin) och får tillbaka 3 paket,(ett ifrån varje familj).
Ger min son till 8 individer, så tycker jag att 8 individer ska ge honom. For mig är det som att jämfora med att:
Om man är 4 hushåll som ska kopa en present till en gemensam vän, så delar man inte kostnaden på 4 hushåll om det är så att det inte är jämna par.
I så fall får ju den som lever ensam i sitt hushåll med en inkomst betala lika mycket som dom som är 2 med inkomst.
Då tycker jag att det är ganska självklart att man delar på antal individer.
Samma tänk borde man ha när det gäller att ge bort till hushåll som inte är lika många som i ens eget.
Man ger till antalet individer. Vad säger du?
Svar:
Man ger av glädje och inte av tvång eller ”måsten”.
Både presenter och julklappar är inget ”rättvisesystem”, man ger av formåga och vilja.
Därfor kan man inte etikettsmässigt resonera som du gör, det går inte att ge en present med förväntan om att få något tillbaka.
Däremot så förstår jag både ditt dilemma och resonemang, jag föreslår att han antingen avstår ifrån att ge dem han inte får av annars eller så ger han dem varsin present, men till ett sammanlagt värde av en enda (som han brukar få i ”retur”).
Det absolut mest enkla är – ge syskon och de närmsta – avstå från kusiner etc.
Det är mitt förslag.
Klicka här för att läsa min artikel om julklappar >>
Etikettdoktorn Mats Danielsson
Eller se till att summan blir samma? De får för mindre och dina för mer?