Klädkod – vad innebär ”glamoröst” som klädsel på disputation och 50-års fest?

Fråga:
Jag ska på en disputation och 50-års fest som firas vid ett  och samma tillfälle (samma person).  Klädkoden är glamorös, vad bär jag då? Och vad har min man?

Svar:
Inte en aning.  En påhittad och minst sagt ogenomtänkt, näst intill ohyfsad, klädkod som inte existerar. Du kan ta badkläder om du finner det glamoröst!

Nu tycker du kanske att mitt svar är dumt, för det hjälper inte dig. Men tyvärr förorsakar dessa påhittade klädkoder inget annat än bekymmer för gästerna, precis som du sitter alla andra och gissar hur inbjudaren tänkt. Så mitt råd blir att du ringer inbjudaren och frågar hur vederbörande tänkt sig att en sådan klädsel ska utformas. Tyvärr finns det inget annat svar.

Klicka här för att läsa min artikel om obegripliga klädkoder >> ¨

Mats Danielsson, Etikettdoktorn

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *