Klädkoder vid bröllop

Fråga:
Vi gifter oss i augusti (kl 16) och brudgummen kommer att ha frack.
Vi vill inte tvinga gästerna att hyra/köpa men vill gärna att de är finklädda. Kan man skriva ”klädsel: frack/smoking/mörk kostym.

Svar:
Det är klokt att resonera som ni gör. Många gäster äger inte en frack som du skriver. Risken med tre klädkoder är att det kan bli lite rörigt, jag anser att det räcker med frack högtidsdräkt)/ mörk kostym, för damer Aftonklänning. Ibland hör man synpunkten att det bli ett A och ett B lag, men det är knappast någon som uppfattar det så. Att ange dessa två nivåer och för damer gör att kvinnliga gäster kan ta antingen full längd eller ankellång sådan.

Mats Danielsson, Etikettdoktorn

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *