Mellan människor – hur ska jag ge min present till min läkare?

Fråga:
Jag beställde en penna med gravyr ”tack ”och läkarens namn.

Vet inte om jag kan ge till honom och hur ska jag göra.

Jag har inget bokat tid.

Kan man bara gå till vårdcentralen och vänta när han blir inte upptagen?

Svar:
Det är inte helt säkert att din läkare kan ta emot din gåva.

En present som den du beskriver kan innebära en ”otillbörlig påverkan”och inte vara tillåten att ge.

Med detta menas att din present kan på något vis påverka din läkares inställning till dig och skulle, vilket jag inte tror är särskilt troligt, ge dig fördelar som patient.

Det handlar om lagstiftning och inte om mitt personliga tyckande.

Mitt råd är att du ska kontakta din vårdcentrals verksamhetschef, varför inte via mail, och framföra din fråga.

Men var beredd på att du kan få ett nej.

Klicka här för att läsa min artikel om mutor och bestickning >>

Etikettdoktorn Mats Danielsson

2 Taknar kring “Mellan människor – hur ska jag ge min present till min läkare?

  1. Ursula Tokodi skriver:

    Hej, jag håller inte med dig! Läkare jobbar extremt mycket och en penna räknas verkligen inte som ”muta”! Det är en självklarhet att man ska ge något om man känner för det, så har människor gjort i alla tider! Löjligt att man ska ”springa ett varv” för att kunna ge dem det man vill. De som jobbar mer än andra människor brukar uppskattas av andra särskilt när hälsan ligger i den andras hand genom t.ex. en avgörande operation.

    1. Etikettdoktorn skriver:

      ”En penna” var det inte, utan en penna med gravyr och då får den plötsligen ett högre värde och kan, jag betonar kan, ses som en otillåten gåva. Det är inte mig du ”inte ska hålla med”, utan det är vår lagstiftning. En bankperson, som även var privat god vän med en företagskund, fick en flaska vin i julklapp av sin vän företagaren. Båda dömdes för bestickning respektive tagande av muta. För oss betyder en flaska vin inte mycket, men i lagens ögon något helt annat. Så oavsett hur bra eller hårt arbetande läkaren är och om gåvan kan upplevas obetydlig, ska hen vara noga med att inte ta emot gåvor. Det är inte vett och etikett, det är vår lagstiftning.

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *