Dödsfall – parentation och utmärkelser vid ett årsmöte

Fråga:
Vid ett årsmöte börjar man med ev. parentation. Men vid mötet skall även diverse utmärkelser ges. Var i agendan lägger man lämpligast dessa?

Svar:
Du inleder mötet, hälsar gästerna välkomna och sedan tar du parentationen. Efter att den är klar är det lämpligt att utdela utmärkelser. Sedan återgår du till dagordningen och fastställer den.

Klicka här för att läsa mer om vett och etikett vid dödsfall >>

Mats Danielsson, Etikettdoktorn

 

6 Taknar kring “Dödsfall – parentation och utmärkelser vid ett årsmöte

  1. Helga Andersson skriver:

    Är det lämpligt att blåsa ut ljuset när dikten är läst och pianospelet skall börja. Själv tycker jag att ljuset skall brinna tills musiken är klar vid parentationen.

    1. Etikettdoktorn skriver:

      Som alltid svarar jag att innan du frågar här måste du ha läst att inga svar ges här.

  2. Sebbe skriver:

    Om man vill skruva parentationen ett varv till kan man ställa en värdig inramad bild på personen på ett bord intill. Obs, inte på mötesbordet! Ställ ett tänt ljus och kanske en lite blombukett bredvid. Förbered detta i god tid före mötet. Då blir övriga deltagare förberedda på din parentation och kommer in i en passande stämning.

  3. Ann-Britt Kent skriver:

    Jag undrar om man säger parentation över avlidna medlemmar eller parentation för….

    1. Etikettdoktorn skriver:

      Frågor besvaras inte i kommentarsfältet. Ställ frågan här: https://blogg.vett-och-etikett.com/fraga-etikettdoktorn/

    2. Etikettdoktorn skriver:

      Frågor besvaras inte i kommentarsfälten. Ställ frågan här: https://blogg.vett-och-etikett.com/fraga-etikettdoktorn/

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *