Fråga:
Jag ska fylla 50 år i mars och planerar att fira detta med vänner och bekanta, eller ska jag kanske avstå och resa bort?
Vad anser du att jag bör tänka på?
Svar:
1917 kunde man läsa i en text av Dan Bergman att Sverige är ett jubileernas land, vi firar häpnadsväckande ofta och har man inget att fira, så firar man även småsaker.
Men 50 år är ingen småsak, det är en stor dag att fira. Väljer du att resa bort, kan du se följande text som ren kuriosa, men ska du fira följer här en del tips.
Vi firar jämna dagar som 40, 50, 60 och 70, varefter man sedan även firar 75, 85, 95 och så vidare i den mån det finns krafter.
Oftast är det jubilaren själv som bjuder in, men det är också många som låter dagen passera i tysthet. I en del fall kanske jubilaren ändå har en representationsplikt som inte kan undvikas, annars kanske det skulle väcka en viss förvåning om den personen avsäger sig all uppvaktning.
Det avgörs lite om jubilaren har ett stort nätverk och då kan det ses lite märkligt om födelsedagsfiraren drar sig undan från eventuella hyllningar.
Obestridligen är det så att 50-årsdagen betecknar höjdpunkten i livet och kanske är den dagen som man om någon bör fira under högtidligare former.
Ett tillfälle att ordna en mottagning och en fest. Vanligen vet vännerna redan om denna dag och planerar säkert att hylla, det kan också kompletteras med en annons i tidningen.
Många lokaltidningar skriver gärna några rader om 50-åringen på familjesidorna, så dagen för firandet lär med all säkerhet bli känd.
Firandet kan inledas med en mottagning i hemmet under eftermiddagen, ett öppet hus där gästerna kan komma och gå utan att stanna mer än någon eller några timmar.
Vill man redan samma kväll ordna en middag för vänkretsen går det bra, men många väljer att ta den vid ett senare datum.
Ska man vara riktigt formell skickas ingen inbjudan till mottagningen, men det har blivit mer vanligt att man ändå gör det så gästerna kan lättare planera i god tid.
Räkna med att kollegor från jobbet kommer, vänner föreningar, grannar och andra som man mött under åren.
Bjud på en enkel buffé, plockmat som är lätt att fylla på och som kan tillagas direkt om det visar sig gå åt mer än väntat.
Drycker bör vara allt från alkoholfritt till vin, är det en vardag så räkna med att det är mest alkoholfritt som går åt.
Framåt kvällen kanske kaffe och avec är lagom att bjuda på därutöver.
Anlita en cateringfirma, det brukar vara det bästa.
Jubilarens familj är sannolikt fullt upptagna med att ta emot gäster, ta hand om blommor och se till att det finns plats för gästerna.
Med den planingen kan det bara bli en enda stor högtidsdag, så undanbe dig inte en uppvaktning.
Klicka här för att läsa min artikel om att fylla 50 år >>
Etikettdoktorn Mats Danielsson