Promotion – menar du att första kvinnans promovering till doktor ändrade ritualerna?

fråga:
Du skriver: ”1883 promoverades den forsta kvinnan i Uppsala och dorefter har både klädsel och ritualer förenklats.”

Var det alltså så att kvinnors inträde på den akademiska arenan ledde till att klädsel och ritualer förenklats?

Vilka belägg finns för det, i så fall och hur kan man veta det eftersom ”icke kvinnor” inom akademien inte finns för att kontrollera detta?

Svar:
Att mina läsare kritiskt granska  mina texter, det uppskattar jag.

Det är så det blir bättre, men i det här fallet delar jag inte din tolkning. Därefter, betyder som det står, just ”där efter”.

Om det hade funnits ett samband mellan kvinnans inträde och förenklade ritualer, så hade det skrivits som ”på grund av” eller ”i samband med”.

Det var Ellen Fries (1855-1900) som vid Uppsala Universitet promoverades till den första kvinnan i Sverige till filosofie doktor, efter  hennes disputation i historia.

Hon skrev två volymer, Märkvärdiga kvinnor, mellan 1890 och 1891. En kvinna som tidigt arbetade för kvinnors rättigheter.

Källan till detta är Uppsala Universitet och Svenskt kvinnobiografiskt lexikon.

Att det sedan kom förenklade ritualer har nog i stort ett samband med en förändrad syn på ritualen och inget genustänk.

Det lär inte finnas så många kvar att fråga om hur det var 1883, där får vi förlita oss på litteraturen.

Klicka här för att läsa min artikel om promotion >>

Etikettdoktorn Mats Danielsson

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *