Klädsel – snitt på balklänning/högtidsdräkt?

Fråga:
Har kollat på många etikettbloggar och har inte lyckats hitta svar. Jag har en galaklänning som har släp bak. Den är lagom urringad och skulle kanske passa till en vårbal. den känns somrig. Överallt står det att frackklänningar når ner till fötterna. Skulle det vara ok med en klänning som bak har släp men framtill tar slut vid knäna?

Svar:
Du ser, det är bara att sluta surfa runt. Här får du svaren och kan läsa ännu mer ibland 600 artiklar om etikett. Men svaret på din fråga är enkel, nej den fungerar inte. En frack- eller balklänning är alltid golvlång.

Läs mer om frackklänning

Mats Danielsson, Etikettdoktorn

 

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *