Sommarkavaj – påhittat och besvärligt

Fråga:
Till ett eftermiddagsbröllop, kl.16, har brudparet skrivit ”sommarkavaj” som klädkod. Jag vet att deras önskan är ett ”somrigt klätt sällskap”. Är det Ok med ljus kavaj och mörka byxor, skjorta ton i ton med kavajen, eller vit skjorta (slips naturligtvis)?

Svar:
Det borde fungera bra, men det är alltid en tveksamhet som infinner sig när man bjuder in med så otydlig angivelse. Men jag skulle nog klä mig som du föreslår.

Med vänlig hälsning
Mats ”etikettdoktorn” Danielsson

Du kan skicka en fråga om Vett och Etikett. Klicka här . För mer info, besök www.etikettdoktorn.se , med över 600 artiklar om etikett och föreläsningar .

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *