Utlandets etikett – stiga upp för att kindpussas när man är i Frankrike?

Fråga:
Jag bor sedan några år i Frankrike, kindpussarnas förlovade land. Om jag sitter och en man (eller kvinna) som jag är ”kindpussbekant” med närmar sig, ska jag då stiga upp så att han/hon inte behöver böja sig ner? Eller kan jag lugnt sitta kvar?

Svar:
Frankrike är definitivt kindpussarnas förlovade land, där råder ingen tvekan! Samtidigt har de ett komplicerat ”regelverk” för dessa kyssar, det kan vara signaler om allt från vänskap till ungdomlig kärlek. Men oavsett, kan vi konstatera att det är alltid artigt att resa sig, är man tveksam blir det aldrig fel.

Men bäst svar får du om du frågar en person född i Frankrike, det är aldrig oartigt att be om råd i frågor om artighet. Det blir snarare uppskattat när vi med utländs härkomst frågar.

Läs mer om hälsning med beröring

Mats Danielsson, Etikettdoktorn

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *