Fråga:
Jag hittar endast vad ”förmiddagsdräkt” innebär för mannens klädsel.
Men vad innebär det för kvinnan?
Är det en klänning, något över knälängd, med tillhörande jacka?
Eller kan det vara dräkt med blus?
Svar:
I min artikel finn det med om både mannens och kvinnans klädsel, se länken sist i detta svar.
Förmiddagsdräkt dam är en halv- eller till och med hellång klänning, i finare material som siden eller annat fint tyg.
Den kan ha en ärm eller kompletteras med en jacka och bör inte vara urringad.
Klänningen får mer än gärna kompletteras med en utsökt hatt och till detta en mindre väska. Hatten kan vara exklusivt elegant, det finns ingen gräns för detta.
Om förmiddagsdräkten bärs vid lite mindre tillställningar än ett exklusivt kungligt bröllop, är den ändå många steg finare än vardagsklädsel och med klänningens längd till strax under knäet.
Klicka här för att läsa min artikel om förmiddagsdräkt >>
Mats Danielsson, Etikettdoktorn
Hej
Link:
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article14709606.ab
Om klädsel döp Prinsessans dop 22 maj, står det ”Klädsel är förmiddagsdräkt för damerna”.
Du har skrivit ” …med det var förr vid högtidlig kunglig audiens, men det kan du bortse ifrån idag…”, men nu är det kungligt. Så vad exakt ska en ”förmiddagsdräkt ” se ut?
Tacksam för svar.
Mvh
Ling Karlsson
Hej,
Tack för din mycket kloka kommentar. Den är helt berättigad.
Jag får nog erkänna att jag var lite snabb i mitt svar. Hade inte en tanke på att klädseln skulle dyka upp i samband med ett kungligt dop, utan var mer inne på linjen att förr var det en högtidsklädsel som bars när man var hos Kungen på audiens och där får jag nog justera mitt svar. Du kommer se att jag i frågan lägger till detta svar.
Förmiddagsdräkt dam
Halv- eller till och med hellång klänning, i finare material som siden eller annat fint tyg. Den kan ha en ärm eller kompletteras med en jacka och bör inte vara urringad. Det är inte någon frack- eller smokingklänning som gäller. Har klänningen eller jackan korta ärmar används en halvkort handske, inte den långa variant som är till frackklänning. Om ärmen är halvlång- eller lång bärs handskar som når till klänningens eller jackans ärm. Klänningen får mer än gärna kompletteras med en utsökt hatt och till detta en mindre väska. Hatten kan vara exklusivt elegant, det finns ingen gräns för detta. Men den kan inte vara för enkel som ett band eller liknande, då är det bättre att vara utan hatt vilket också fungerar till denna klädsel. Lackskor och lackväska är accessoarer som passar både till Mörk kostymklänning och förmiddagsdräkt. Det ska vara material som är finare än vardag både i sko och väska. Om förmiddagsdräkten bärs vid lite mindre tillställningar än ett exklusivt kungligt bröllop, är den ändå många steg finare än vardagsklädsel och med klänningens längd till strax under knäet.
Mats Danielsson
Så du menar att det, på prinsessan Estelles dop, är ”helt fel” med en fin klänning som bara går precis över knät? Stämmer det verkligen att det ska vara halv-hellång klänning?
Och hur ser en klänning ut som är hel- eller halvlång men INTE är en frack/smokingklänning?