Vett och etikett – damen till höger eller vänster vid promenad?

Fråga:
Jag har varit och tittat på paren då de gått på den röda mattan. Vid två av tillfällena gick damen på kavaljerens vänstra sida. Senaste tillfället gick damen på kavaljerens högra sida. Vilket är det riktiga sättet?

Svar:
Enligt äldre etikett, gick en ogift kvinna på mannens vänstra sida (med några undantag för trafik och officerare). Du ser detta  än idag när ett brudpar går uppför altargången tillsammans. Om damen var mannens hustru gick hon på höger sida. Det ser du när brudparet vänder sig om och vandrar ut.

Detta gällde utomhus, när man sedan går till bords, även idag, gäller alltid regeln att damen går på mannens högra sida.

Svaret blir alltså att om det sker med korrekt etikett, damen till vänster när man går in till balen. De lär ju inte vara gifta med varandra vid så unga år.

Läs mer om att göra entré tillsammans

Mats Danielsson, Etikettdoktorn

2 Taknar kring “Vett och etikett – damen till höger eller vänster vid promenad?

  1. Jesper skriver:

    När jag är ute på promenad med en kvinna, vilken sida om henne skall jag gå, jag vill tillägga att det är en dejt promenad första gången

    1. Etikettdoktorn skriver:

      Frågor besvaras inte i kommentarsfälten. Ställ frågan här: https://blogg.vett-och-etikett.com/fraga-etikettdoktorn/

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *