Fråga:
Hur gör man när man har erbjudit sig att rätta till något man själv har orsakat, t ex en felaktig bokning, men kollegan insisterar på att rätta till det själv.
För att sedan, efter en längre tid ändra sig och vill att jag ändå rättar till det?
Jag tycker att erbjudandet inte längre gäller eftersom kollegan redan tackat nej.
Har jag rätt/fel? Om jag har rätt, hur förmedlar jag det till kollegan utan att skapa osämja?
Svar:
Din fråga innehåller en del motsatser, jag kanske inte förstår din fråga helt. Om jag förstått dig fel är du välkommen att höra av dig.
Var det du som var orsaken, kollegan erbjuder sig att fixa det, gör det inte och ber dig sedan efter en längre tid att rätta till det i alla fall?
Då existerar inget erbjudande som du skriver, så vem ska tacka nej till vad?
Svaret blir att osämja uppstår ofta ur oklarheter. Är du rak och tydlig så fungerar det bäst, men visst kan du få en sur min tillbaka. Försök bortse från det.
Jag förmodar att du avser att din kollega ska stå för det hen erbjudit sig att fixa. Säg till din kollega:
”Du erbjöd dig, så hur tänker du nu när jag efter en längre tid plötsligen ska ordna detta? Jag föreslår att du ändå ombesörjer detta, eftersom du lättare kan förklara dröjsmålet”
Klicka här för att läsa min artikel om personligt bemötande på jobbet >>
Etikettdoktorn Mats Danielsson