Vett och etikett på jobbet – presenter vid företagsjubileum?

Fråga:
Vi är bjudna på 25-års jubileum på ett företag jag varit anställd hos fram till pensionen för 20 år sedan. Det blir middag med dans och antalet gäster blir troligen ett 100-tal.

Bör vi ha någon present i form av blommor eller annat med?

Svar:
Nej, det blir sannolikt ohanterligt med alltför mycket  presenter och blommor. Men du kommer se att andra har det med sig, så är det alltid.

Mitt förslag är att ni dagen innan, eller ett par dagar innan sänder en lite enkel blomstergrupp till kontoret och detta med ett kort där ni gratulerar och ser fram emot jubileet.

Klicka här för att läsa mer om när man ger en present >>

Mats Danielsson, Etikettdoktorn

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *