Etiquette Letter – så här dukar du ett bord

Välkommen till Etiquette Letter – din GPS för bättre dagar.

När du dukar ett bord bör du räkna med ungefär 60 centimeters utrymme vid bordet för var gäst.
—————————————————————————————–

För dig som läst nyhetsbrevets första del i mail- klicka här så får du fortsättningen längre ner

Besticken
Placeras utifrån och inåt i den ordning som de kommer brukas. Besticken ska placeras så att knivar ligger till höger om tallriken och gafflar till vänster. 

De bestick som ska användas först ska ligga längs ut, eller längst bort från tallriken. Serverar du soppa, vilken serveras först, ska soppskeden ligga längst ut till höger.
Det som äts med enbart gaffel, t ex hummer placeras till höger. Varmrättsbestick ska ligga närmast tallriken.

Har du en förrätt där man använder kniv och gaffel ska dessa förrättsbestick placeras närmast utanför varmrättsbesticken. Bestick kan även ligga ovanpå den tallrik där de ska användas, vid förslagsvis
en framdukad förrätt.

Efterrättsbestick brukar vanligen utgöras av en dessertsk

ed eller dessertgaffel. Denna gaffel placeras vid tallrikens överkant med skaftet åt vänster, skede över denna gaffel med skaftet åt höger.

Glas
Alla glas placeras från höger till vänster i den ordning de används. Snapsglaset placeras till höger om ölglaset. Olika många glas används beroende på hur många olika drycker som ska användas.  Oftast använder du ett glas för vin (till både förrätt och varmrätt) och ett glas  för bordsvatten. Vattenglaset står alltid längst ut till höger. 

Används fler glas ska det glas som används först, exempelvis för förrätten, placeras längst till höger. Sedan ställs glasen i den ordning de ska användas, i ordning från höger till vänster. 

Foto: ©copyright Mats Danielsson/ www.vett-och-etikett.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tallrikar
Assiett placeras till vänster. 
Vanligen placeras en varmrättstallrik på varje plats på bordet och sedan placerar en förrättstallrik ovanpå varmrättstallriken. Detta i de fall då man har förrätt på en assiett, och har lagt upp maten redan i förväg. 

Mellan varje rätt ska förstås de använda tallrikarna tas bort innan nästa tallrik placeras ut.  Innan efterrättstallrikarna placeras ut ska samtliga tidigare tallrikar dukas av.

Servett
 Använder du till exempel en buffé och inte har placerat ut tallrikarna på respektive sittplats kan du placera servetten på tallrikens plats. I annat fall, med förrättstallrikar utplacerade, kan servetten placeras vid sidan av tallriken. Ett exempel på det är att placera servetten snett upp till vänster om tallriken.

Även med tallrikar utplacerade kan servetten placeras på varmrättstallriken, något instucken under förrättstallriken (om sådan används), eller placerad mitt på varmrättstallriken (om ingen förrättstallrik är utplacerad).

Klicka här för att läsa mer om dukning av ett bord >>

Jag önskar dig en skön vecka!

Mats Danielsson, Etikettdoktorn

0 Taknar kring “Etiquette Letter – så här dukar du ett bord

  1. Birgitta Rosengren skriver:

    Hej!
    När jag läser under glas placering står det att förrättsglas placeras längst till vänster,det stämmer väl inte? Glasen skall väl placeras i den ordningen man använder dem,vilket står i kapitlet ovanför. Förvirrande för noviser.
    Med vänlig hälsning /Birgitta.

    1. Etikettdoktorn skriver:

      Hej,
      Nej – tyvärr smög sig ett fel in som jag inte sett. Det är ändrat och jag beklagar slarvet. Tack för din hjälp.

    1. Etikettdoktorn skriver:

      Nej, det gör det inte. Ett missat korrekturfel smög sig in. Beklagar, men det är åtgärdat.

Har du en fråga till Etikettdoktorn, ställ den inte i kommentarsfältet. Ställ din fråga här. Då får du även ett meddelande när din fråga besvarats. Frågor i kommentarerna kommer inte placeras i kön och ditt svar kan dröja och blir svårare för dig att hitta

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *